Закононарушенията в новия ОУП от 2022г.
в полза на “ГЕРБЕРА” ООД
Закононарушения в приетия нов Общ Устройствен План на Община Пловдив ОУПО от 24.11.2022г. за да се удовлетвори и узакони строителството на „Гербера“ ООД
- Време за четене: 8 мин.
Съдържание:
- Прикрита промяна на произодствени зони в жилищни.
- Потресаващ отговор от Булплан, които са правили проекта.
- Зачеркване на бизнеси запращайки ги по документи “в миналото”
- Липса на екологична оценка
- Гл. арх. Ахрянов въвежда в заблуждение Екологичния съвет
- Промяната продължава удобно да НЕ Е отразена официално – 1 година по-късно.
- Покрай незаконната промяна на една зона, ЕСУТ променя даже и съседна.
*В тази под-страница даваме информацията за направеното от нас разследване на документи вързани с нашата производствена зона. Ние сме собственици в нея от 20 години и знаем цялата й предишна история. Едва след като сезирахме за нарушенията последните институции на 05.02.2024 (виж “Институционален чадър”) ни остана време да погледнем глобално новия ОУП на гр. Пловдив. Просто погледнахме какво се случва в зони на наши партньори, които притежават производствени сгради в други бивши заводи в рамките на града и с учудване се установи, че техните зони също са променени, е те нямат ни най-малка представа за това. За промяната на нашата производствена зона знаем конкретната причина за това (виж страница “корупционен модел“), тя има последователна история с нарушенията и ясен корупционен модел, насочена към конкретен получател на благата от това. Също така в тази една година борба с дирекция „Устройство на територията“ към Община Пловдив видяхме, че служителите в дирекцията са много наясно за всички нарушения и нередности, но въпреки това не им пука, защото бранят интересите не на който и да е, а на конкретна известна и голяма строителна фирма. С много чакане и 6 искания по Закона за достъп до обществена информация (защото никой не дава просто така информацията, въпреки че е обществена) получихме всички необходими документи. За нарушенията в другите зони от града трябва да се направи допълнително проучване с още документи. Можем да окажем съдействаме и на Вас – заинтересованите фирми.
1. Прикрита промяна на произодствени зони в жилищни
За да си решат проблемите с противозаконните действия от 2020г. (описани в Закононарушения при одобряване на ПУП-ПРЗ на „Гербера“ ООД), а и за да облекчат „ГЕРБЕРА“ ООД за бъдещите строежи на жилищни блокове в останалата част от бившия завод „Оптела“, от Дирекция „Устройство на територията“ в Община Пловдив начело с главния архитект на града, променят в новия ОУП на гр. Пловдив от 24.11.2022г. преназначението на цялата наша зона. От „Предимно производствена“ (СМФп) става на „Жилищна за високо строителство“ (СМФ1), като при това в тази производствена зона има 6 действащи производствени предприятия.
Това е изключително грубо нарушение на чл.103а ал.1 от ЗУТ. Който гласи:
„В проекта за общ устройствен план се съобразяват предвижданията на заварените подробни устройствени планове, одобрени до датата на издаването на разрешенията по чл. 124. Промяна на предназначението, начина и характера на застрояване на поземлените имоти, за които е налице одобрен подробен устройствен план, се допуска само за изграждането на обекти – публична държавна собственост или публична общинска собственост, както и с цел защита на обществени интереси – опазване на околната среда и на човешкото здраве, опазване на земеделски, горски и защитени територии и защитени зони.“
В нашият случай имотите са частни с промишлено преназначение, и не виждаме как в промяната в жилищно предназначение се защитават обществени интереси описани в закона. Единствено виждаме полза в частен интерес само на една голяма строителна фирма – „ГЕЕБЕРА“ ООД.
- На фигура 1 показваме зоната по стария ОУП от 2007г.
- На фигура 2 показваме зоната в опорния план за промяна на ОУП.
- На фигура 3 показваме зоната в новия ОУП от 24.11.2022г.
Фигура 2 – Показваме нашата зона в опорният план, че също е видимо производствена – в лилаво са производства,в червено са обслужващи дейности – складове, магазини, офиси, в кафяво предвидено допустимо ниско жилищно застрояване с необходимите санитарно-защитни отстояния.
Фигура 3 – извадка от новия ОУП 2022г.– нашата зона вече е станала за високо жилищно строителство – СМФ1 при действащи производствени предприятия в нея.
За нашият случай се наложи да изчетем и анализираме над 7000 страници – документи, протоколи, закони, наредби и публикации, за да разберем какво се случва.
Интересно е, че в нито един от протоколите на ЕСУТ – №32/01.10.2021, №26/31.08.2022г, №33/17.11.2022г. няма и думичка за промяната на предназначението на нашата производствена зона. Проверили сме всяка дума и документ свързан с посочените протоколи, които са и единствено цитирани в официалните документи във връзка с приемането на новият ОУП. И са публикувани на сайта на Община Пловдив – https://www.plovdiv.bg/item/building/
Видяхме, че в същност още към протокол на ЕСУТ №32/01.10.2021 има графичен проект за изменение на ОУП и в него нашата зона е определена с преназначение СМФ2. Любопитен, но не случаен факт е, че на 23.09.2021г. „ГЕРБЕРА“ ООД купува и останалата част от бившият завод „ОПЕТЛА“. Явно е бил много наясно за предстоящата промяна на зоната ни от производствена в жилищна!
2. Потресаващ отговор от Булплан, които са изготвили проекта.
Свързахме се с фирмата изготвила този проект „Булплан“ ООД, за да разберем на какво основание е променена нашата зона от производствена в жилищна? На какво решение, протокол или обсъждане? Търсихме някакви документи от отговорни лица. Отговорът беше потресаващ – „Ние го решихме, а от Община Пловдив го приеха“. ?!!?!?!
Въпросът е как Община Пловдив е допуснала такова закононарушение?
Как е допуснато с едно решение на частна фирма да се затрият толко много бизнеси и инвестиции за много милиони левове и загуба на толкова много работни места?
3. Зачеркване на бизнеси запращайки ги по документи "в миналото"
Друго интересно и потресаващо откритие е, че в обяснителната записка към новият ОУП на страница 208 е записано обяснение за зони СМФ:
„Устройствени зони от вида „смесена многофункционална устройствена зона” (Смф) са определени главно за територии, прилежащи на основни градски булеварди; за територии със сходно функционално съдържание, определени в ПУП и/или с вече реализирани инвестиционни инициативи (напр. в ж.к. „Тракия“ и в „Пета градска част“); за компактни територии с преобладаващи в миналото производствено-складови дейности, които понастоящем са с променено функционално съдържание и инвестиционно търсене (напр. МФЗ „Изток“ и др.); за терени, подлежащи на конверсия.“
“Съгласно описаното предназначение, зоните от вида Смф осигуряват устройствени условия за развитие на системите „Обществено обслужване“, „Обитаване“, „Отдих“.”
Силно впечатление прави липсата на каквото и да е споменаване за активните проивзводствени зони – а напротив, даже за “Обитаване” – термин използван основно за жилищни сгради. Интересно как толкова много действащи и активно работещи производствени фирми с толкова много работници ги изпратиха „в миналото“. Ако се погледнaт плановете (фиг. 4), на които показваме едновременно целият нов и стар ОУП, ще се види, че на практика целият производствен бизнес, който се намира в рамките на града е изпратен „в миналото“.
Фиг. 4 – На плановете са оградени производствени зони променени в жилищни СМФ. С жълто е оградена нашата производствена зона.
4. Липса на екологича оценка.
Екологичната оценка (ЕО) е задължителна към всеки ОУП според ЗУТ. В заданието за изготвяне на ЕО на страница 4 и 5 е записано:
“Повторно изследване на действащите ПУП на всички градски части;”
„да се запазят основните характеристики на производствени зони „Север” и „Тракия” за развитие на ИТ и нови високо технологични производства, при осигуряване на ефективна зеленина, и отразяване терените на НКЦ, както и трансформиране на част от тях в жилищни (особено в производствена зона „Север”);
Да се оптимизират формираните зони за производствено-складови дейности и об служване със съответни устройствени характеристики и режими по направление на главните входно–изходни пътища и магистрали в обхвата на жилищните зони и землището на града;”
Във всичките 3 редакции на ЕО, дори и в последната от 07.2022г.,нито в становището към ЕО, когато със сигурност на всички планове на ОУП се вижда, че нашата зона е променена от производствена в жилищна (а и още много други), не се коментира или оценява такава голяма екологична бомба като съвместното съжителство на производствени и жилищни сгради в тези производствени зони. Напротив в ЕО на страници 228-230 е написано че се спазват всички правила за хигиенни и санитарно-защитни отстояния между жилищата и производствата, а в същото време се допуска с новият ОУП да се строят високи жилищни сгради над комините на производствените предприятия какъвто случая в нашата устройствена зона. Или жилищни сгради ще са на 3м от производствени площадки и ще са изложени на 24 часов шум от товаро-разтоварни и производствени дейности.
Интересно е, че на страница 184 от ЕО е записано, че:
„Подчертано е, че в съответствие са законовите изисквания, ИОУПО е съобразен изцяло с действащите подробни устройствени планове“, което не е особено вярно!
Въпросът е как екипът изготвял ЕО е „пропуснал“ да оцени такъв голям екологичен проблем?
5. Гл. арх Ахрянов въвежда в заблуждение Екологичния съвет
Видяхме от протокол №3/10.08.2022г на Екологичният експертен съвет (ЕЕС) страница 3, че даже главният архитект обяснява, че са уеднаквили видовете производствени зони в един вид. (фиг.5)
Главният архитект или умишлено заблуждава или удобно пропуска да спомене, че поне нашата производствена зона е с променено предназначение в жилищна. Естествено „по случайност“ „ГЕРБЕРА“ ООД (строителна фирма на жилищни комплекси) има собственост в тази зона и иска да построи огромен жилищен комплекс в противоречите с законовата и нормативна уредба.
6. Промяната продължава удобно да НЕ Е отразена - 1 година по-късно.
Интересно е също така, че в опорния план за „имоти с коригиран начин на трайно ползване“ НЕ фигурира нашата производствена зона. Този опорен план помага за бързо ориентиране къде са имотите с променено предназначение. Дали тази липса е случайност? Май твърде много „случайности“ станаха в полза на конкретен субект.
Фигура 6 – извадка от опорният план за промяна на ОУП 2022г.– част: „имоти с коригиран начин на трайно ползване“. Вижда се, че случайно или не, имоти на които се променя начина на трайно ползване не са отбелязани.
7. Покрай незаконната промяна на една зона, ЕСУТ променя даже и съседна.
Интересно е също да се види от протокол N26/31.08.2022г. с каква лекота се взима решение от ЕСУТ са промяна на производствената зона срещу нашата – от другата страна на Асеновградско шосе.
„2. Раздел II „Общи решения, които да се отразят в проекта“, т. 15 (стр. 24) от Протокола, второто изречение гласи: „Да се подчертае градоустройствено входно-изходната ос по „Асеновградско шосе“ по подходящ начин чрез зониране“. Предвид устройствения режим на териториите, прилежащи от изток на тази ос, предлага се териториите от западната й страна (до ул. „Найчо Цанов“) и южно от Озс и Оз, определени в графичното приложение (Колодрума – вж. и решението по т. И24.2-1-14 от Протокола, което по отношение границите на Оз и Озс препраща към графичното приложение), да получат режим „смесена многофункционална зона“, разновидност Смф1.“
Това е и единственото място където има някакъв белег на споменаване на нашата зона, но забележете, колко езуитско – „Предвид устройственият режим на териториите, прилежащи на изток от тази ос“. Прави впечатление нелогичното изменение дори на съседна до нашата зона. Така перефразирано в цитираният пасаж се казва следното – „Ние така и така направихме (противозаконно) източната производствена зона на Асеновградско шосе в жилищна, сега да направим и западна промишлена зона в жилищна та да са еднакви“!!!
Ние не знаем каква е собствеността в производствената зона в западно от Асеновградско шосе и какъв е точно случая, но силно впечатление ни направи лекият финт, с който се решават въпроси свързани с преобразуване на зони.
За една наша теория може да прочетете и на страница „ Голямата картинка”