Закононарушения в поредния одобрен
ПУП-ПРЗ на „Гербера“ ООД от 2023г.

Закононарушения в поредният нов ПУП-ПРЗ на „Гербера“ ООД одобрен със заповед №23 ОА-2354/19.09.2023 на Кмета на община Пловдив, с който се прави опит да се узакони строителството на „Гербера“ ООД от старият ПУП-ПРЗ и отново е с много закононарушения!

Съдържание:

  1. Поредният проект, одобрен от ЕСУТ с множетсво закононарушения в полза на “ГЕРБЕРА” ООД
  2. Нарушения на Закона за Чистотата на Атмосферния Въздух (ЗЧАВ)
  3. Нарушения на Закона за Защита от Шума в Околната среда (ЗЗШОС)
  4. Нарушен ЗУТ чл. 131, ал. 2, т. 3 – не са уведомени съседите за намалени отстояния.
  5. Не са изпълнени ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ изисквания от правила и нормативи за прилагане на ОУП по чл.21 ал.6
  6. Нарушение на наредба 7/22.12.2003 по чл.13 от ЗУТ
  7. Нарушение на наредба 8/14.06.2001 по чл.117 от ЗУТ, за обема и съдържанието на устройствените планове
  8.  Нарушение по Закона за Устройство на Територията (ЗУТ)

1. Поредният проект, одобрен от ЕСУТ с множетсво закононарушения в полза на "ГЕРБЕРА" ООД

Като се възползва от факта, че удобно и специално за „ГЕРБЕРА“ ООД в новия ОУП  нашата зона вече не е производствена, а е жилищна, „ГЕРБЕРА“ ООД добавя още производствени имоти към вече одобрения за жилищно строителство имот с ПУП-ПРЗ от 2020г. Със заповед № 23 ОА-2354/ 19.09.2023г. се одобрява нов ПУП-ПРЗ на „ГЕРБЕРА“ООД за още по- голям жилищен комплекс, като разширяват застроителните граници до стандартните 3м. на вътрешните граници с другите производствени имоти. Също така след като ние започнахме да сезираме институциите за нередностите, трябваше те да решат проблема с вече построените по-високи сгради. И той  се реши – с новия ПУП-ПРЗ, който следва това, което вече е построено. Естествено за този нов ПУП-ПРЗ от общината не уведомяват съседите, защото според общината зоната е „жилищна“ и в нея производствените предприятия вече „не съществуват“. За потвърждение на закононарушенията с този нов ПУП-ПРЗ разбрахме случайно едва на 11.01.2024г. при геодезична проверка за отстояния на нашия имот и друг съседен имот. Затова пуснахме и иск до Административен съд- Пловдив.

Показвам е макет на този одобрен проект за огромен жилищен комплекс.

Макет 1 – Макет в мащаб 1:1500 на производствената зона преди 2020г.
Цветова схема:
Жълто – Производствено-складови предприятия
Светложълто – Производствена сграда на фирма „ЛЕСИ-2000“ ЕООД и „Булсис“ ООД

Макет 4 – Макет на проект в мащаб 1:1500 на производствената зона с жилищен комплекс в центъра, одобрен с ПУП-ПРЗ от 2023г.
Цветова схема:
Жълто – Производствено-складови предприятия
Светложълто – Производствена сграда на фирма „ЛЕСИ-2000“ ЕООД и „Булсис“ ООД
Сиво – предвидени за строеж жилищни блокове.

2. Нарушения на Закона за Чистотата на Атмосферния Въздух (ЗЧАВ)

Санитарно-защитните отстояния между промишлени и жилищни сгради са необходими за опазване на здравето и живота на живущите, което залегнало и в чл.169 от ЗУТ. Отстоянията се определят от изпълнението на норми залегнали в екологичните закони. Такъв е Закон за Чистотата на Атмосферният Въздух (ЗЧАВ), където се определя по какъв начин да се изпускат в атмосферата вредните производствени и вентилационни газове от промишлените сгради.

Чл.4 ал.3 от НАРЕДБА № 1 от 27.06.2005 г. към Закон за Чистотата на Атмосферният Въздух гласи:

  „Независимо от изчисленията, направени по методиката съгласно чл. 11, ал. 3 ЗЧАВ, височината на изпускащото устройство или устройства на даден неподвижен източник трябва да превишава с не по-малко от 5 m най-високата обитавана сграда, разположена в радиус 50 m от него.“

Недвусмисленото значение на цитираният член е, че на разстояние 50м от индустриална сграда не може да има ОБИТЕМА сграда по висока от височината на комините на индустриалната сграда минус 5 метра. Това е така, защото иначе обитателите на по-високите обитаеми сгради постоянно ще дишат отровни производствени и вентилационни газове. Макар тези газове да са в екологичните норми, постоянното излагане на хора ще е изключително вредно за тях. Не случайно в производствата има специални инсталации за отвеждането на тези газове в комини.

От показания макет 4 се вижда, че високи сгради над 30м (в южната част на комплекса) ще са на по-малко от 50 м. от нашите комини – високи 12м. Реално законната височина за тази сграда трябва да е не повече от 7м.

Веднага става ясно, че вредните газове, които се отделят от нашето производство и които за да не ги дишат нашите служители сме изградили специални инсталации за отвеждането им във атмосферата, ще бъдат постоянно дишани от обитателите на горните етажи на тази сграда. Ние изпълняваме всички екологични изисквания и правим периодични измервания, че концентрацията на вредни газове са в пределно допустимите норми и предоставяме тези измервания на РИОСВ гр. Пловдив. След разрешаването и построяването на тази висока обитаема сграда ние няма да можем да изпълним изискването по закон и няма да можем да си ползваме имота по предназначение.

Това автоматично означава, че одобряването на този ПУП-ПРЗ ще е нарушен Закона за собствеността

„Чл. 50. Собственикът на недвижим имот не може да извършва такива действия в своя имот, с които се създават пречки за използването на съседния имот по-големи от обикновените.“

Трябва да има реципрочност при ограниченията, ако една производствена сграда не може да се построи до жилищна, то и жилищна не може да се построи до производствена!

Същото неспазване на санитарно-защитните отстояния има с всички промишлени сгради около имота на „Гербера“ ООД с одобреният ПУП-ПРЗ със заповед  № 23 ОА-2345/ 19.09.2023г това, ясно се вижда на показания макет 4. На места има отстояние 13-15 м. между производствени сгради височина 12м. и жилищни сгради високи 40 м. Ситуацията е толкова гротеска, че е трудно за осмисляне.

Всичко това, ясно показва многото нарушения на Закон за Чистотата на Атмосферният Въздух.

3. Нарушения на Закона за Защита от Шума в Околната среда (ЗЗШОС)

Друг екологичен закон даващ норми, които са пряко свързани с отстоянията е Закона за Защита от Шума в Околната Среда (ЗЗШОС). Според този закон се определят норми за пределният шум в различни среди и за определени часови периоди. На таблица 2 сме показали тези норми от приложение 2 на НАРЕДБА № 6 от 26.06.2006. към ЗЗШОС

таблица 2.

От таблицата се вижда „Производствено-складови територии и зони“ могат да работят денонощно и да вдигат еквивалентен шум от 70 dB. Как точно си представят длъжностните лица одобрили ПУП-ПРЗ ние да извършваме товаро-разтоварни дейности в 1 часа през нощта и да има спящи хора в жилищна сграда на 10-20 м. от камиона? Или как ще им се отразява денонощният шум от компресори и вентилация, които са в нормата от 70 dB за производство, но шума е достатъчно силен и много над нормата от 50 dB за нормален сън? Естествено тук водещото е било, не здравето на живущите, както е по закон, а одобрението на максимална Разгъната Застроена Площ на предвиденият жилищен комплекс което ще доведе до максимални печалби на „Гербера“ ООД.

            От видимите на макет 4 малки отстояния между производствените имоти и предвидените жилищни сгради, както и стойностите от таблица 2, ясно се вижда, че е нарушен и Закона за защита от шума в околната среда. 

4. Нарушен ЗУТ чл. 131, ал. 2, т. 3 – не са уведомени съседите за намалени отстояния.

„Чл. 131. Заинтересувани лица в производството по одобряване на подробните устройствени планове и на техните изменения са собствениците, носителите на ограничени вещни права и концесионерите според данните от имотния регистър, а до неговото въвеждане – по данни от кадастралния регистър, когато недвижимите имоти са непосредствено засегнати от предвижданията на плана.

(2) Непосредствено засегнати от предвижданията на подробния устройствен план недвижими имоти са:

  1. имотите, за които с предвижданията на плана се въвеждат ограничения в режима на застрояване и ползване.“

Видимо е от т.2 и т.3 (описани по-горе на тази страница), че за съсседите има намалени отстояния. Естествено ЕСУТ не е счел за необходимо да ни уведоми за този проект, което е закононарушение и ние сме завели дело за това. 

5. Не са изпълнени ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ изисквания от правила и нормативи за прилагане на ОУП по чл.21 ал.6

„Чл. 21. ал6. Заданията за изработване на цялостни подробни устройствени планове или изменения на подробни устройствени планове (ПУП) на зоните по чл.1  (СМФ и СМФ1) задължително включват данни за проектния брой обитатели, съответно прогнозния брой деца от тримесечна до седемгодишна възраст в границите на цялата зона и за възможността за настаняването им в съществуващи детски градини. При липса на таква възможност или когато проектният капацитет е 1000 или повече обитатели, в заданието се включва изискване за отеждане на уреголирани поземлени имоти за детско(и) заведение(я) с подходящо разположение в устройствената зона и оразмеряване съгласно нормативите по чл.40 от Наредба 7.

Естествено това е проект на „ГЕРБЕРА“ ООД и ЕСУТ няма да изисква да спазва някакви си правила и изисквания.

6. Нарушение на наредба 7/22.12.2003 по чл.13 от ЗУТ

„Чл. 1. (1) С наредбата се определят правилата и нормативите за устройството на територията, както и нормативите за необходимата земя при застрояване с оглед ефективното използване на териториите и поддържането на природното равновесие.

(2) Наредбата се прилага едновременно с нормативните актове за изпълнение на изискванията по чл. 169, ал. 1 от Закона за устройство на територията (ЗУТ), вкл. с други специфични изисквания към сгради, определени в нормативен акт.“

* Нарушен е чл.1 ал. 2, защото в наредбата се изисква изготвянето и одобрението на ПУП-ПРЗ да се съблюдават изискванията по чл.169 от ЗУТ.

В чл. 169 т. 3 има изискване сградите да са така разположени, че да осигуряват „хигиена, здраве и околна среда“. От нарушението на ЗЧАВ показано в  т.2 (описанo по-горе на тази страница) става ясно, че обитателите на одобрените с ПУП-ПРЗ сгради, ще бъдат изложени на вредни производствени и вентилационни газове, което представлява нарушение на тази точка.

В чл. 169 т. 5 има изискване сградите да са така разположени, че да осигуряват „защита от шум“. От нарушението на ЗЗШОС показано в  т.3 (описанo по-горе на тази страница) става ясно, че обитателите на одобрените с ПУП-ПРЗ сгради ще бъдат изложени на денонощен шум извън нормите за този тип сгради, защото са разположение в непосредствена близост до производствено-складови сгради с разрешен денонощен шум, което представлява нарушение на тази точка.

7. Нарушение на наредба 8/14.06.2001 по чл.117 от ЗУТ, за обема и съдържанието на устройствените планове

„Чл. 3. (1) Устройствените планове в съответствие с изискванията на чл. 7 и 10 ЗУТ имат за цел:

  1. да осигуряват равнопоставеност на физическите и юридическите лица при реализиране на инвестиционни инициативи, засягащи тяхната поземлена собственост, при гарантиране на правата им;
  2. да определят границите на териториите, в зависимост от основното или конкретното им предназначение, както и допустимите и забранените дейности в тях и изискванията при използването, опазването и застрояването им;“

* Нарушен е чл.3 ал.1 т.3, защото се изисква при създаването на ПУП-ПРЗ да има равнопоставеност, а от нарушенията в т.2 и т.3 (описани по-горе на тази страница) се вижда, че този ПУП-ПРЗ нарушава правата за ползване на ВСИЧКИ имоти около него.

* Нарушен е чл.3 ал.1 т.4, защото от нарушенията описани в т.2 и т.3 (описани по-горе на тази страница) се вижда, че от предвидените граници и застрояване не се спазват определените за това изисквания.

„Чл. 48. (1) Предварителният проект на ПРЗ съдържа графични и текстови материали.
(2) Графичните материали към предварителния проект на ПРЗ включват:
4. план-схемите и допълнителните проучвания се определят в заданието съобразно конкретните условия, изработват се в М 1:1000 или М 1:2000 и отразяват:
а) санитарно-хигиенната и екологичната обстановка;
к) подробните комуникационно-транспортни планове по чл. 51;“

* Нарушен е чл.48 ал.2 т.4 „а“ защото, в одобреният ПУП-ПРЗ никъде не видяхме да са отбелязани съседните  производствени сгради и необходимите санитарно-защитни отстояния от т.2 и т.3 (описани по-горе на тази страница). Това изглежда съвсем нормално, защото ако бяха отбелязани щеше да стане ясно, че такъв ПУП-ПРЗ не може да има!

* Нарушен е чл.48 ал.2 т.4 „к“, в одобреният ПУП-ПРЗ никъде не видяхме да е обсъждан и да се дава решение на въпроса колко паркоместа ще има в този огромен жилищен комплекс разположен на толкова малък терен? Как тези всички автомобили ще се включват в уличното движение около комплекса? Колко време ще е необходимо на автомобилите от комплекса да излязат и влизат в него? Как ще се реши проблема с паркирането на допълнителни коли, защото по официална статистика за гр. Пловдив на един апартамент се пада по 1.48 автомобила. При 100% изискуемо паркиране се осигурява 1 паркомясто на апартамент. При наличие в комплекса са предвидени около 1000 паркоместа, какво ще се случи с другите 480 коли? В комплекса няма място, защото е максимално уплътнен с цел максимална печалба. В съседните улици няма толкова места!

8. Нарушение по Закона за Устройство на Територията (ЗУТ)

„Чл. 13. (1) Министърът на регионалното развитие и благоустройството издава наредба за правилата и нормативите за устройство на отделните видове територии и устройствени зони.“

* Нарушен е чл.13 ал.1, защото е нарушена наредба 7 /22.12.2003 по този член – описано в т.6 (описанo по-горе на тази страница)

„Чл. 117. (1) Министърът на регионалното развитие и благоустройството съгласувано с министъра на околната среда и водите, министъра на културата и министъра на здравеопазването издава наредба за обема и съдържанието на устройствените планове.“

* Нарушен е чл.117 ал.1, защото е нарушена наредба 8/14.06.2001 по този член – описано в т.7 (описанo по-горе на тази страница)

„Чл. 135. (7) Заповедите по ал. 3 и 5 се съобщават на заинтересованите лица по чл. 131 по реда на чл. 124б, ал. 2 и се публикуват в Единния публичен регистър по устройство на територията по чл. 5а.“

„Чл. 131. Заинтересувани лица в производството по одобряване на подробните устройствени планове и на техните изменения са собствениците, носителите на ограничени вещни права и концесионерите според данните от имотния регистър, а до неговото въвеждане – по данни от кадастралния регистър, когато недвижимите имоти са непосредствено засегнати от предвижданията на плана.

(2) Непосредствено засегнати от предвижданията на подробния устройствен план недвижими имоти са:

  1. имотите, за които с предвижданията на плана се въвеждат ограничения в режима на застрояване и ползване.“

* Нарушен е чл.135 ал.7, защото ние не сме били уведомени за промяната на този ПУП-ПРЗ, а според чл. 131. ал. т.5 се уведомяват имоти на които се въвеждат ограничения в режима на ползване.

В поясненията за не спазените санитарно-защитни отстояния в т.2 и т.3 (описани по-горе на тази страница) де факто се въвежда ограничение в ползването на нашият имот.

Главният архитект Димитър Ахрянов е много наясно, че ще въведе ограничения в ползването на нашият имот, защото при обжалването на предишният ПУП-ПРЗ ние изрично го уведомихме за тази ситуация. Считаме, че ЕСУТ умишлено не ни е уведомил и е нарушил ЗУТ, за да осигури ползи за  “ГЕРБЕРА” ООД като се опита да ни лиши от възможността да възразим срещу този противозаконен ПУП_ПРЗ. 

Продължете след това към страница “Институционален чадър”  за да прочетете кои институции сме сеизрали и тяхната реакция.

Scroll to Top