Кратко резюме на корупциония модел в Община Пловдив

В това кратко резюме сме се постарали на прост език да обясним проблемите и закононарушенията, които прави Община Пловдив. Подчертаните думи, са свързани към допълнителни пояснения за улеснение на читателите.

Съдържание:

  1. Факти и начало
  2. Казус с одобрен проект в остро противоречие с действащия Общ устройствен план
  3. Разлика в одобрения проект и реално започнатите строежи.
  4. Противозаконно изменение на производствена зона в жилищна
  5. Втори допуснат проект в остро противоречие с множество закони
  6. Трети допуснат проект в остро противоречие с множество закони
  7. Казус с новият ОУП, който засяга над 100 действащи фирми в гр. Пловдив.
  8. Сезирани институции

1. Факти и начало

Местна строителна фирма „ГЕРБЕРА“ ООД купува завод „Оптела“, който се намира в центъра на производствена зона в район Тракия, гр. Пловдив и желае да построи на негово място жилищен комплекс със застроена площ от около 160 000 м2, с което засяга фирмите, които притежават производствени сгради в тази зона. Една от тези фирми е технологичната фирма ЛЕСИ-2000 ЕООД – именно ние, пишем тук и се борим с институциите от над година.  (Прочетете повече в Кои сме ние?)

2. Казус с одобрен проект в остро противоречие с действащия Общ устройствен план

Със заповед № 20 ОА-115/20.01.2020г. се одобрява ПУП-ПРЗ на „ГЕРБЕРА“ООД за строителството на огромен жилищен комплекс на площ от 32700 м2 в центъра на производствена зона. Това е в остро противоречие с действащия Общ устройствен план (ОУП) на гр. Пловдив за зона СМФп, в която се намира имота. В таблицата (табл1) по-долу даваме параметрите на зоната СМФп по ОУП и параметрите, които са одобрени на ПУП-ПРЗ на „ГЕРБЕРА“ ООД. Вижда се пълната несъвместимост

табл.1 - одобрени параметри за строителство въпреки острото им противоречие с действащия ОУП

На долните две изображения се виждат снимки на макети в мащаб 1:1500 на производствената зона.

  • На макет 1 се вижда произодствената зона преди 2020г. (със спазени екологични отстояния до всички околни жилищни сгради)
  • На макет 2 се вижда производствената зона с проект за одобреното жилищно застрояване в нея. (без спазени екологични отстояния до всички околни жилищни сгради)

Макет 1 – Макет в мащаб 1:1500 на производствената зона преди 2020г.
Цветова схема:
Жълто – Производствено-складови предприятия
Светложълто – Производствена сграда на фирма „ЛЕСИ-2000“ ЕООД и „Булсис“ ООД

Макет 2 – Макет на проект в мащаб 1:1500 на производствената зона с жилищен комплекс в центъра, одобрен с ПУП-ПРЗ от 2020г.
Цветова схема:
Жълто – Производствено-складови предприятия
Светложълто – Производствена сграда на фирма „ЛЕСИ-2000“ ЕООД и „Булсис“ ООД
Сиво – предвидени за строеж жилищни блокове.

  • Нарушен е Законът за чистотата на атмосферния въздух чл.11, ал.3 и НАРЕДБА № 1 от 27.06.2005 г. – чл.4, ал.3, защото с одобрения ПУП-ПРЗ се допускат жилищни сгради с височина 40 м. на разстояние 20 м. до комини на действащи производствени сгради с височина 12 м. Ако беше спазен законът и изобщо бе допуснато до действащи производствени сгради да има жилищни, то височината им трябваше да е ограничена до 7м, а не до одобрената от 40м. Де факто комините на производствата ще пушат в прозорците на жилищата!
  • Нарушен е Законът за защита от шума в околната среда, защото с одобрения ПУП-ПРЗ се допускат жилищни сгради на разстояние 6 м. от имоти с действаща производствено-складова дейност с право на 24-часов шум с нива далеч над допустимите за жилищни сгради. Де факто под прозорците на жилищата ще се извършват товаро-разтоварни и производствени дейности  24 часа в денонощието.
  • Нарушен е Законът за устройство на територията и наредба №7 от2003г. в толкова много членове, че не е за краткото резюме тук.
  • Не е съгласувано с РИОСВ гр. Пловдив промяната на преназначението на имота с ПУП-ПРЗ от производствено в жилищно, при условие че имотът се намира в центъра на действаща производствена зона с много предприятия в нея, включително и нашата производствена фирма.

3. Разлика в одобрения проект и реално започнатите строежи.

От обемно устройствено проучване неразделна част от ПУП-ПРЗ на „ГЕРБЕРА“ ООД, одобрен със заповед №20 ОА-115/20.01.2020г., се вижда, че в зоната от имота, в която е започнал строежът, са одобрени сгради с височина 35 м. (11 ет.), а реалните строежи са на 14 етажа. На фигура 1 се вижда силуетът на сградите от одобреното обемно проучване. На фигура 2 се вижда какво продава „ГЕРБЕРА“ ООД на сайта си. На фигура 3 е снимка на построената 14-етажна сграда от „ГЕРБЕРА“ ООД.   

Фигура 1 - Одобрен с ПУП-ПРЗ от 2020г. проект за обемно решение и силуети – 11 етажа.
Фигура 2 – Какво реално строи и продава „Гербера“ ООД
Фигура 3 - Снимка на реалните строежи – 12 ет.,12 ет., 13 ет., 14 ет. - при одобрени 11 етажа!

4. Противозаконно изменение на производствена зона в жилищна

За да си решат проблемите с противозаконните действия от 2020г., а и за да облекчат „ГЕРБЕРА“ ООД за бъдещите строежи на жилищни блокове в останалата част от бившия завод „Оптела“, от Дирекция „Устройство на територията“ в Община Пловдив начело с главния архитект на града Димитър Ахрянов, променят в новия ОУП на гр. Пловдив от 24.11.2022г. преназначението на цялата наша зона. От „Предимно производствена“ (СМФп) става на „Жилищна за високо строителство“ (СМФ1), като при това в тази производствена зона има 6 действащи производствени предприятия с чисти производства. Това е изключително
грубо нарушение на чл.103а ал.1 от ЗУТ.

  • На фигура 4 показваме зоната по стария ОУП от 2007г.
  • На фигура 5 показваме зоната в опорния план за промяна на ОУП.
  • На фигура 6 показваме зоната в новия ОУП от 24.11.2022г.
Фигура 4 – извадка от ОУП 2007г – нашата зона е производствена – СМФп

Фигура 5 – извадка от опорен план за изменение на ОУП – в лилаво са производства, в червено са обслужващи дейности – складове, магазини, офиси. Опорният план служи като насока какви са вече действащите имоти. Както се вижда нашата зона е предимно производствена (лилаво).

Фигура 6 – извадка от новия ОУП 2022г.– нашата зона вече е станала за високо жилищно строителство – СМФ1 при действащи производствени предприятия в нея.

Интересно е, че в нито един от протоколите на ЕСУТ (№32/01.10.2021, №26/31.08.2022г, №33/17.11.2022г.) няма и думичка за промяната на преназначението на нашата производствена зона. Напротив, даже главният архитект обяснява пред Екологичният Експертен Съвет (ЕЕС), че са уеднаквили видовете производствени зони в един вид. (Публикуваме извадка от  протокол №3/10.08.2022г. на ЕЕС). Главният архитект или умишлено заблуждава или удобно пропуска да спомене, че поне нашата производствена зона е с променено предназначение в жилищна. Естествено „по случайност“ „ГЕРБЕРА“ ООД  (строителна фирма на жилищни комплекси) има собственост в тази зона и иска да построи огромен жилищен комплекс в противоречите с законовата и нормативна уредба.

Фигура 6.1 – Извадки от протокол №3/10.08.2022г. на ЕЕС.

Обръщам внимание: Главният архитект е напълно наясно, че производствени зони са с променено преназначение в жилищни, но не го споменава на ЕЕС въпреки, че това противоречи на ЕО, а изтъква факта, че се уеднаквяват производствените зони! Още в предварителният проект за изменение на ОУП са направени промените и всички отговорни лица от Дирекция „Устройство на територията“ гр. Пловдив са знаели за това, но никъде не е коментирано, дискутирано или отбелязано (в протоколи). Естествено, защото според нас не е особено законно.

Естествено „по случайност“ „ГЕРБЕРА“ ООД (строителна фирма на жилищни комплекси) има собственост в тази производствена зона и иска да построи огромен жилищен комплекс в противоречие с законовата и нормативна уредба

Интересен, но не случаен факт е, че на 23.09.2021г. няколко дни преди да се приеме ОУП, „ГЕРБЕРА“ ООД купува още една част от бившият завод „Опрела“. Явно са били много наясно с подготвените специално за тях противозаконни промени.

Интересно е също така, че в опорния план за „имоти с коригиран начин на трайно ползване“ НЕ фигурира нашата производствена зона (Фигура 6.2). Този опорен план помага за бързо ориентиране къде са имотите с променено предназначение. Дали тази липса е случайност? Май твърде много „случайности“ станаха в полза на конкретен субект.

Фигура 6.2 извадка от опорният план за промяна на ОУП 2022г.– част: „имоти с коригиран начин на трайно ползване“. Вижда се, че случайно или не, имоти на които се променя начина на трайно ползване не са отбелязани.

Също така е интересно, как е допуснато да се правят промени в предназначението на зони в противоречие с Екологичната оценка (ЕО) към промяната на ОУП, но тази тема е дълга за това кратко резюме (можете да прочетете повече в “Подробна информация”). В самата ЕО е записано, че трябва да се взимат мерки за разделяне на производствените зони от жилищните, а в същото време Община Пловдив одобрява промяна водеща до строеж на нови жилищни комплекси в непосредствена близост (буквално на 3 м.) от действащи производствени и складови предприятия. Ние сме с чисто производство, но въпреки това трябва да изпълняваме екологични изисквания за отстояния според закона. А с промяната на зоната жилищните апартаменти ще са над комините на производствените предприятия, ще са изложени на 24-часов шум от тях, като всичко това ще е вредно за здравето и живота на живущите.

Свързахме се с фирмата изготвила този проект – „Булплан“ ООД, за да разберем на какво основание е променена нашата зона от производствена в жилищна? На какво решение, протокол или обсъждане? Търсихме някакви документи от отговорни лица. Отговорът беше потресаващ Ние го решихме, а от Община Пловдив го приеха“. ?!!?!?!

Въпросът е как Община Пловдив е допуснала такова закононарушение?

Как е допуснато с едно решение на частна фирма да се затрият толко много бизнеси и инвестиции за много милиони левове и загуба на толкова много работни места?

Друго интересно и потресаващо откритие е, че в обяснителната записка към новият ОУП на страница 208 е записано обяснение за зони СМФ:

                „Устройствени зони от вида „смесена многофункционална устройствена зона” (Смф) са определени главно за територии, прилежащи на основни градски булеварди; за територии със сходно функционално съдържание, определени в ПУП и/или с вече реализирани инвестиционни инициативи (напр. в ж.к. „Тракия“ и в „Пета градска част“); за компактни територии с преобладаващи в миналото производствено-складови дейности, които понастоящем са с променено функционално съдържание и инвестиционно търсене (напр. МФЗ „Изток“ и др.); за терени, подлежащи на конверсия.“

Интересно как толкова много действащи и активно работещи производствени фирми с толкова много работници ги изпратиха „в миналото“.

5. Втори допуснат проект в остро противоречие с множество закони

След като, удобно за „ГЕРБЕРА“ ООД,  в новия ОУП  нашата зона вече не е производствена, а е жилищна, през март 2023г. „ГЕРБЕРА“ ООД реши, че може да застрои с огромен жилищен комплекс целия бивш завод „Оптела“. Комплексът е със застроена площ от около 160 000 м2 и 40- метрови сгради, които са буквално на 6м. от производствени сгради с 12-метрови комини. Освен това по предложения проект, нашата производствена сграда се намира в центъра на изцяло затворен жилищен комплекс. Макет на този проект за жилищен комплекс е показан в приложение 3 с мащаб 1:1500. Вижда се абсурдността на този проект.

Макет 1 – Макет в мащаб 1:1500 на производствената зона преди 2020г.
Цветова схема:
Жълто – Производствено-складови предприятия
Светложълто – Производствена сграда на фирма „ЛЕСИ-2000“ ЕООД и „Булсис“ ООД

Макет 3 –  Макет на проект в мащаб 1:1500 на производствената зона с огромен жилищен комплекс от 160 000 м2, който според ЕСУТ и главния архитект на Пловдив е напълно законен..
Цветова схема:
Жълто – Производствено-складови предприятия
Светложълто – Производствена сграда на фирма „ЛЕСИ-2000“ ЕООД и „Булсис“ ООД
Сиво – предвидени за строеж жилищни блокове.

За наше огромно учудване главният архитект на Пловдив и ЕСУТ намираха този проект за напълно законен и нормален, одобриха го и го пуснаха за обявяване. Така в края на март 2023г. ние разбрахме за всички нередности и нарушения в точки 1, 2, 3, 4 и 5. С този проект бяха нарушени толкова закони, че чак не е за вярване.  (Прочети повече в страница “Закононарушения на ЕСУТ – Опит за убийство бизнеси“) Твърдо се противопоставихме и „ГЕРБЕРА“ ООД  оттегли този проект. Но оттук нататък започна нашата борба с институциите за сезиране за нередностите в точки 1, 2, 3 и 4.

6. Трети допуснат проект в остро противоречие с множество закони

Като се възползва от факта, че удобно за „ГЕРБЕРА“ ООД в новия ОУП  нашата зона вече не е производствена, а е жилищна, „ГЕРБЕРА“ ООД добавя още производствени имоти към вече одобрения за жилищно строителство имот с ПУП-ПРЗ от 2020г. Със заповед № 23 ОА-2354/ 19.09.2023г. се одобрява нов ПУП-ПРЗ на „ГЕРБЕРА“ООД за още по- голям жилищен комплекс, като разширяват застроителните граници до стандартните 3м. на вътрешните граници с другите производствени имоти. Също така след като ние започнахме да сезираме институциите за нередностите, трябваше те да решат проблема с вече построените по-високи сгради. И той  се реши – с новия ПУП-ПРЗ, който следва това, което вече е построено, което е също против закона. Естествено за този нов ПУП-ПРЗ от общината не уведомяват съседите, защото според общината зоната е „жилищна“ и в нея производствените предприятия вече „не съществуват“ въпреки, че само 5 месеца по-рано подробно сме ги информирали за нередностите. Естествено важното за Община Пловдив е да работи за интересите на „ГЕРБЕРА“ ООД. За потвърждение на закононарушенията с този нов ПУП-ПРЗ разбрахме случайно едва на 11.01.2024г. при геодезична проверка за отстояния на нашия имот и друг съседен имот. Затова пуснахме и иск до Административен съд- Пловдив.

Тук даваме само някои закононарушения с този нов ПУП-ПРЗ от 19.09.2023г.:

  • Нарушен е чл.135 ал.7 от ЗУТ, защото ние не сме били уведомени за промяната на този ПУП-ПРЗ, а според чл. 131. ал. т.5 се уведомяват имоти, на които се въвеждат ограничения в режима на ползване.
  • Нарушен е Законът за чистотата на атмосферния въздух чл.11, ал.3 и  НАРЕДБА № 1/2005 г. – чл.4, ал.3. (Комините на производствените предприятия ще пушат под прозорците на бъдещите жилищни сгради)
  • Нарушен е Законът за защита от шума в околната среда. (шумът от 24 часовата производствена работа и товаро-разтоварните дейности ще е буквално пред прозорците на бъдещите жилищни сгради)
  • Нарушен е чл.134 ал.4 т.1 от ЗУТ, защото се узаконява по-голямата височина на вече построените сгради.

Прочетете за това с повече детайли в “Закононарушения в поредния нов ПУП-ПРЗ на „Гербера“ ООД от 2023г.

тук отново показваме снимка на макет в мащаб 1:1500 на производствената зона с одобрения с новия ПУП-ПРЗ от 2023г. проект за жилищен комплекс по средата в нея.

Макет 1 – Макет в мащаб 1:1500 на производствената зона преди 2020г.
Цветова схема:
Жълто – Производствено-складови предприятия
Светложълто – Производствена сграда на фирма „ЛЕСИ-2000“ ЕООД и „Булсис“ ООД

Макет 4 – Макет на проект в мащаб 1:1500 на производствената зона с жилищен комплекс в центъра, одобрен с ПУП-ПРЗ от 2023г.
Цветова схема:
Жълто – Производствено-складови предприятия
Светложълто – Производствена сграда на фирма „ЛЕСИ-2000“ ЕООД и „Булсис“ ООД
Сиво – предвидени за строеж жилищни блокове.

7. Казус с новият ОУП, който засяга над 100 действащи фирми в гр. Пловдив:

След като на 05.02.2024г. подготвихме и внесохме поредната жалба, този път до институции в София, ни остана време да огледаме ОУП и в други зони където се намират наши партньори също производствени фирми със собствени гради. С ужас установихме, че на практика целият производствено-складов бизнес в рамките на град Пловдив е изпратен буквално „в миналото“. На следващата фигура 8 даваме старият ОУП от 2007г. с оградени зоните, в които знаем и се вижда, че има производствени зони.

Бърза справка в Google maps показва, че става въпрос за над 100 действащи фирми малки и големи, с инвестиции от стотици милиони левове и хиляди работни места. Всички те са изпратени „в миналото“ с изключително грубо нарушение на чл.103а ал.1 от ЗУТ, който изисква ОУП да се съобрази с вече одобрените ПУП

            Никой от нашите партньори не беше запознат с ОУП и при новината, че вече са жилищна зона, защото са били производители „в миналото“ не можаха да повярват!

Преди
Сега

Намерихме интересни публикации в медиите, в които гл. архитект Ахрянов казва“ всичките производствени зони в града ще бъдат премахнати и ще станат смесени функционални зони, които биха позволявали и жилищно строителство

Как е възможно един самозабравил се чиновник противозаконно да сложи кръст на производствата в града в полза на „Строителната мафия“? Как изобщо е допуснато това??? Става въпрос за вторият по големина град в България!

8. Сезирани институции

За сезираните инситуции и тяхната реакция (или липса на такава), прочетете в категория “Институционален чадър”.

За по-подробна информация, документи и закони проечете в “Подробна информация” 

Scroll to Top