Въпроси към компетентни лица

След пресконференцията на 14.02.2024г. някои архитекти изразиха мнение, че в СМФ зоните по новия ОУП на град Пловдив, могат безпроблемно да съществуват производства. Тези твърдения до момента можем да оприличим като общи приказки за замазване на очите, без да са подплатени с доказателства.  За това призоваваме въпросните лица, които поддържат това твърдение, да отговорят с конкретика на следните въпроси: 

(До момента никое комптетно лице не е дало ясен отговор на тези въпроси)

1.Защо твърдят, че в зони СМФ може да има "производствено-складови дейности", след като тези дейности липсват в определението за тези зони?

Хората могат лесно да бъдат заблудени от думите “Смесени многофункционални зони” (СМФ) оставяйки с впечатлението, че щом са смесени в тях може всичко. Но това е НЕВЯРНО. Всяка една зона има точно определение, което указва какво може да има вътре в нея. В чл.21 от „Правила и нормативи за прилагане на ОУП на гр. Пловдив“ е записано за зони СМФ следното:

„Смесените многофункционални устройствени зони са предназначени за изграждане на обекти за обществено обслужване по чл. 39, ал. 1, т.т. от 1 до 6 включително от Наредба №7; обекти на деловото обслужване, офиси и друга инфраструктура, обслужваща бизнеса; места за настаняване; жилищни сгради и жилища в сгради с друго предназначение; техническа инфраструктура. С цялостен подробен устройствен план в смесените многофункционални устройствени зони могат да се предвиждат озеленени площи за широко обществено ползване и самостоятелни обекти за масов спорт.
Съгласно описаното предназначение, зоните от вида Смф осигуряват устройствени условия за развитие на системите „Обществено обслужване“, „Обитаване“, „Отдих“.

Както забелязвате никъде в този текст, определение за СМФ зона, не се споменава думата производство. Зони в които СЕ споменава думата производство са зоните СОП („смесена общественообслужваща и производствено-складова зона”) За които се отнася и следващия ни въпрос.

Виж цитирания документ тук

2. Щом твърдят, че в зони СМФ могат да съществуват производства, тогава защо съществуват и зони СОП, в които обаче изрично са споменати производствено-складови дейности?

Определението за зона СОП всъщност е определението за предишните зони СМФп, част от които сега са заличени и променени в зони СМФ. 

В чл.22 от „Правила и нормативи за прилагане на ОУП на гр. Пловдив“ е записано за зони СОП следното:

„Устройствените зони от вида „смесена общественообслужваща и производствено-складова зона” (Соп) са предназначени за изграждане на сгради и съоръжения за производствени и складови дейности, без производства с вредни отделяния, професионални и научно-експериментални бази, административни сгради, сгради на общественото обслужване по чл. 39, ал. 1, т.т. от 1 до 6 включително от Наредба № 7, обекти на масовия спорт, паркинги и гаражи, техническа инфраструктура. С цялостен подробен устройствен план в смесените общественообслужващи и производствено- складови зони могат да се предвиждат озеленени площи за широко обществено ползване и самостоятелни обекти за масов спорт. Допуска се и изграждане на жилище(а) на собственика(ците) и на охраната като част от сграда от основното застрояване в размер общо до 20 % от нейната разгъната застроена площ. Не се допуска изграждане на самостоятелни жилищни сгради.“

Забелязвате ли колко пъти се споменава производството тук. СОП е зона, която видимо е отделена за производствени дейности. След като прочетете определенията от въпрос 1. и въпрос 2. ясно се вижда в коя зона са предвидени производства. Нека лицата, които още твърдят, че зона СМФ е подходяща за производства, да се обосноват. 

Виж цитирания документ тук

3. Защо те твърдят, че в зони СМФ може да има "производствено-складови дейности", щом черно на бяло е записано, че тези производствено-складови дейности са „в миналото“?

В „Обяснителната записка“ (стр. 208) към новия ОУП за зоните СМФ е написано следното:

„компактни територии с преобладаващи в миналото производствено-складови дейности, които понастоящем са с променено функционално съдържание и инвестиционно търсене (напр. МФЗ „Изток“ и др.); за терени, подлежащи на конверсия.“

А настоящите и работещи предприятия с производствено-складова дейност. Те къде са упоменати? – Никъде. 

Виж обяснителната записка тук

4. Защо смятат, че зони СМФ по новият ОУП може да има производствено-складови дейности, след като и гл. архитект Ахрянов в интервю казва:

всичките производствени зони в града ще бъдат премахнати и ще станат смесени функционални зони, които биха позволявали и жилищно строителство“. 

Виж статията тук

5. Защо смятат, че зони СМФ по новият ОУП може да има производствено-складови дейности, след като ЕСУТ и служителите на дирекция „Устройство на територията“ смятат, че по новият ОУП зони СМФ са жилищни?

След промяната на зоните от СМФп/СОП към само СМФ, от Община Пловдив, са приели тези зони като жилищни за високо строителство и по никакъв начин не се съобразяват с действащите производства там.  На базата на това си разбиране те одобряват и доближават вътрешните за строителни граници на жилищни комплекти в непосредствена близост до производствените имоти. Това е недопустимо

Виж повече за този казус в “Проблемът

Апелираме всички заинтересовани, които задават въпроси на компетентни лица да зададат и тези. До сега ние ясен отговор на тях не сме получили.

Scroll to Top