Искания

На основание чл.79, ал.1 от Конституцията във връзка с чл.127, ал.13 от ЗУТ, във връзка с чл.3, ал.2 и ал.3 от Закона за противодействие на корупцията, на 5.2.2024г подадохме жалба за да бъде сформирана временна парламентарна комисия по темата, която да извърши разследване, наблюдава и сезира компетентните органи, с цел да се вземат мерки за спазването на законите и да се накажат виновните лица.

Поставяме искания:

  • Да се предприемат действия от компетентните институции, за да се възстанови законното предназначение на нашата зона като производствена зона. В контекста на многото потърпевши фирми из целия град, трябва да се възстанови законното преназначение и на другите производствени зони, в които има фирми, заявили, че са засегнати. Това може да стане с частична промяна в ОУП за засегнатите зони или с отпадането на целият ОУП.
  • Да се разследват и накажат виновните лица от дирекция „Устройство на територията“ гр. Пловдив за допуснатите толкова много закононарушения в полза на една строителна фирма.
  • Да се разследва приноса на фирмата изготвила ОУП, която без решение или изискване на ЕСУТ е променила производствени зони СМФп в жилищни СМФ1 и така пряко или косвено е допринесла за нарушаването на чл. 103а от ЗУТ.
  • Да се разследва как екипът изготвял Екологичната оценка (ЕО) към промяната на ОУП е „пропуснал“ да оцени такъв екологичен проблем като промяната на производствена зона с действащи предприятия в жилищна. Тази промяна разрешава едно до друго производства и жилища без необходимите отстояния. Въпреки, че в заданието за ЕО е записано „Повторно изследване на действащите ПУП на всички градски части“ дори и в последната редакция на ЕО от 07.2022 не е оценен този проблем.
  • Да се разследва бездействието на ДНКС – почти 3 месеца оглушително мълчане! Не сме запознати с йерархията, но явно Директора на ДНСК не осъществява контрол как се изпълняват нарежданията му, а регионалният началник явно няма намерение да развали рахата на местните строителни фирми. Дали тази тотална липса на желание да се изпълнят служебните задължения е длъжностно престъпление или би могла да се квалифицира като корупция или зависимост?

Вторият по големина град в България е заприличал на феодално владение и местните феодали са на принципа „Бог високо, Цар далеко“, затова се обръщаме към всички отговорни длъжностни лица извън феодален Пловдив, които да помогнат за спазването на законите в България. Също така разбираме, че нарушаването на материалната част на закона (съдържанието на членове) е без значение, ако е спазена процедурата. Ако институциите не спазват законите, защо ние, гражданите, да ги спазваме?

Закононарушители и силно корумпирани лица ще има винаги, кога повече при липса на адекватни наказания, кога по-малко при повече законност и ред. Но е много отчайващо, когато подадеш сигнал към магистрат (от окръжна прокуратура) за фрапиращи и груби закононарушения с точни данни за нарушенията по конкретни членове от законите, а той (поне според нас) с лекота и наглост ти отговори, че черното всъщност е бяло и не вижда нищо незаконно. Всичко това за нас е безскрупулен опит да се избегне правосъдието за виновните лица. Още по тъжно става, когато от Апелативна прокуратура намират пропуски в работата, но не откриват основание за проверка на работата на окръжният прокурор. От 35 години непрестанно слушаме, за борба с корупцията, а в този случай има толкова много фрапираща корупция, че не би трябвало да е проблем доказването й. Естествено ако институцията призвана за това си свърши работата. Вече 9 месеца няма дори образувано досъдебно производство. Не знаем дали не се чака да изтекат давностните срокове?

За съжаление е факт, че поради липсата на осъдителни присъди за длъжностни престъпления голяма част от отговорните длъжностни лица не се притесняват да нарушават или да не изпълняват служебните си задължения. Най-много да се разделят с поста си, а щетите от корупцията се плащат от цялото общество, а обществото сме ние гражданите и ни засяга всеки един по отделно.

Ако виновните лица за визираните нарушения се накажат ефективно, ще даде надежда на обществото ни за справедливост в борбата с корупцията, защото са замесени както лица от високите етажи на властта, така и служители стоящи по-ниско в йерархията.

Освен всички нарушения на законите от администрацията, които водят единствено до блага за „ГЕРБЕРА“ООД, възниква и друг огромен проблем – в екологичното законодателство няма понятие „заварено положение“. Вследствие на това, ако се построят разрешените против закона сгради (а те вече започнаха да се строят), всички производствени предприятия ще трябва да спрат да работят, защото вече няма да изпълняват екологичните норми, които в момента са изпълнени. Това ще доведе до многомилионни загуби на инвестиции и загуби на работни места и е пряко нарушение на чл. 50 от Закона за собствеността, за което ще е виновна Община Пловдив.

В контекста на премахването на всички производствени зони в рамките на град Пловдив, ще пострадат стотици производствено-складови предприятия със законни дейности. Ще се нанесат щети на инвестиции за много много милиони левове и загуба на хиляди работни места. Ако всички тези фирми започнат да съдят общината за обезщетение поради нанесените щети ще стане страшно. Всички Пловдивчани ще плащат, за да може определени строителни фирми да вземат едни милиони от строеж на жилища. А и не се знае дали от тези милиони не се пълнят и едни други касички?

Сега, след като сме дали гласност на закононарушенията чрез медиите, ще разберем дали държавните институции ще продължат да защитават интереса на конкретна частна фирма или ще съблюдават закона и обществения интерес. Ще видим каква реакция ще има, въпреки политическият чадър, с който най-вероятно се ползва тази фирма, предвид факта, че всички нарушения стават със съдействието и под зоркото око на определена политическа сила.     

Следете за разивтие по случая в страница “Новини” където ще публикуваме всяко едно развитие по казуса.

Scroll to Top